Ганна Феодосіївна Собачко-Шостак

Українська майстриня розпису та вишивки

(Народилася 15 грудня 1883 р., село Скопці, Україна (нині с. Веселинівка, Баришівського району, Київської області). Спочила 3 грудня 1965 р, селище Черкізово, Московської області, Росія.)

Ганна Собачко на фоні ескізу для килиму

Ганна Собачко на фоні ескізу для килиму

Народна мисткиня, роботами якої захоплювався Анрі Матісс, народилась і зростала у мальовничому, українському селі Скопці. Відвідувала школу лише два роки, бо зростала у бідній родині і була змушена працювати. Мала відмінну, від решти скопецьких майстрів, здатність сприймати красу природи. Була закохана у квіти, що в майбутньому вплинуло на вибір її професії – народного майстра декоративного розпису.

З 1910 р. працювала в «Кустарному пункті Анастасії Семиградової та Євгенії Прибильської» (с. Скопці), який ці дослідниці історії української вишивки створили для об’єднання прагнень народних майстрів та професійних художників, з метою відродження давніх традицій вишивки та килимарства. Прогресивна художниця Євгенія Прибильська, яка стала творчим керівником цієї майстерні, не лише помітила талановиту жінку, яка малювала рушники на папері та розписувала хати, але й суттєво розвинула творчий хист, знання та її художню уяву. Прибильська залучила Ганну до створення малюнків для декоративних панно, ескізів для вишивок та килимів.

Пізніше талант Ганни Собачко розкрився у декоративній графіці. Народна художниця працювала в техніці темпери та гуаші. За її ескізами народні майстрині вишивали панно, диванні подушки, скатертини, килими, інші речі для оздоблення інтер’єру, що мали неабиякий успіх та демонструвались на численних виставках.

Ганна Собачко брала участь у «Виставці сучасного декоративного мистецтва. Вишивки та килими за ескізами художників» (галерея Лемерсьє, 1915 р.), а також у «Другій виставці сучасного декоративного мистецтва «Вербівка» в Художньому салоні К.І. Михайлової (Москві, 1917 р.)

Ганна Собачко на виставці. Київ 1919 р.

Ганна Собачко на виставці. Київ 1919 р.

Твори 1910-1920 років – це своєрідна інтерпретація стилю модерн в народному мистецтві. В цей час Ганна Собачко-Шостак виявляє себе, як смілива новаторка. Її декоративні розписи «Тривога» (1916 р.), «Червоний травень» (1917 р.), «Український вінок» (1918 р.) засвідчують, що у ці роки, на зміну врівноваженим схемам розпису мисткині, прийшли композиції, сповнені експресії, динаміки форм й насиченого колориту.

Якщо придивитись, то у композиціях Ганни Собачко завжди є центр – своєрідний вузол, з якого бере початок вихор фантастичних квітів, казкових птахів, небачених риб. Її квіти-птахи, квіти-риби органічно трансформуються. Зображення живих істот, чудернацьких рослин, пір’я павичів сплітаються воєдино, створюючи, асиметричні композиції. В ескізах для вишитих панно та подушок, під впливом геніального художнього замислу, поєднується реальне і фантастичне.

У 1924-му році Ганна Собачко побралася із Володимиром Шостаком, а у 1925 р. народила сина Івана, який в майбутньому став відомим художником Іваном Володимировичем Шостаком. У 1932-му році, рятуючись від штучного Голодомору в Україні, Ганна оселилася у селищі Черкізово, Московської області. Ближче до столиці СРСР майстриню вивезла Євгенія Прибильська – творча очільниця «Кустарного пункту Анастасії Семиградової», яка не лише врятувала жінку від небуття, а й допомогла Ганні знайти себе к великому місті. Інакше на талановиту українку чекала б доля решти українських майстрів, які не пережили штучний голод, спричинений радянською владою у 1932-1933 роках.

Сестра Євгенії Прибильської, яка передала ескізи Собачко-Шостак Григорію Мєстечкіну

Сестра Євгенії Прибильської, яка передала ескізи Собачко-Шостак Григорію Мєстечкіну

Мешкаючи у Черкізово Ганна Собачко-Шостак була відірвана від подальшого розвитку народного мистецтва України. Працювала на фабриці «Экспортнабивткань», де за її ескізами створювали малюнки для тканин та вишивки.

Ганна Собачко була серед тих, кого запросили оформити український павільйон Всеросійської сільськогосподарської виставки у Москві. У 1936 р. жінка отримала почесне звання майстра народного мистецтва й стала членкинею Спілки художників СРСР. Відтоді впродовж двох десятиліть за її ескізами, у вишивальних артілях рідної України, виконувались вишивки декоративних предметів інтер’єру.

На Батьківщині роботи Ганни Собачко-Шостак зберігаються у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва (Київ), Музеї народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини (Переяслав-Хмельницький), Одеському художньому музеї, а також, її рідному селі Скопці ( нині Баришівська ОТГ, на Київщині). Поверненню унікальних робіт цієї непересічної майстрині до провідного музею Києва, ми маємо завдячувати українському журналісту Григорію Мєстєчкіну. У 60-х роках ХХ ст він провів небувале творче розслідування і повернув ескізи з Москви (де їх зберігала сестра Є. Прибильської) в Україну, до тодішнього Національного музею українського декоративно- прикладного мистецтва.

У 1965-му році до Києва завітала і сама Ганна Собачко. Тут пройшла її персональна виставка «Квіти України», що художньо уславила красу природи, всесвіту, усього сущого – того, чим все життя надихалася майстриня. На жаль, виставка стала прощальною, бо того ж року українська народна художниця відійшла у засвіти.

Атмосфера садиби Анастасії Семиградової. Початок ХХ ст.

Атмосфера садиби Анастасії Семиградової. Початок ХХ ст.

ВИСТАВКИ

1913 р., Санкт-Петербург – друга Всеросійська кустарна виставка.
1915 р., Москва – «Виставка сучасного декоративного мистецтва. Вишивки та килими за ескізами художників» (галерея Лемерсьє).
1917 р., Москва – «Друга виставка сучасного декоративного мистецтва. «Вербівка» (Художній салон К.І. Михайлової).
1919 р., Київ – Сучасна творчість українського села.
1923 р., Москва – Всесоюзна сільськогосподарська виставка.
1927 р., Москва – Мистецтво народів СРСР.
1922-1925 р., Мюнхен, Дрезден, Лейпциг, Париж – Виставка селянського мистецтва СРСР.
1936 р., Москва – Виставка українського народного мистецтва.
1965 р., Київ – Персональна художня виставка «Квіти України».

Ганна Собачко-Шостак. 1922 рік

Ганна Собачко-Шостак. 1922 рік

Українська вишивка авангарду

Вишивка авангарду - результат
безпрецедентного експерименту
співпраці видатних митців авангарду
початку 20 століття і майстрів
української народної вишивки

Окрім експозиції робіт майстрів
ви знайдете тут також цілу низку
публікацій на відповідну тему:
історичні есе, інтерв'ю і дослідження,
освітні матеріали, повідомлення
про події...