Ольга Володимирівна Розанова

Винахідниця кольоропису, поетеса, теоретик сучасного мистецтва. Працювала в стилях фовізму, футуризму, супрематизму.

(21 червня (3 липня) 1886 р., м. Меленки Володимирської області, – 7 листопада 1918 р, м. Москва)

Народилися у дворянській родині. Її батько займав посаду повітового справника. Під час навчання у Володимирській жіночій гімназії захопилася поезією та малюванням.

Згодом пішла вчитися до Училища живопису та скульптури А.П. Большакова. В 1907-1910 рр. відвідувала Школу малюнку та живопису К.Ф. Юона та І.О. Дудіна. З 1911-го року мешкала в Петербурзі, де відвідувала школу Є. Званцевої, в якій викладали Л.С. Бакст, М.В. Добужинський, К.С. Петров-Водкін.

Доленосним став вступ мисткині до товариства художників «Союз молоді». Дослідники вважають, що саме знайомство з молодими авангардистами визначило її творчу манеру. Відтоді Ольга тяжіє до сучасних форм і починає працювати в стилі неопримітивізму та фовізму. Перші роботи у сфері ужиткового мистецтва припали на 1914-1915 рр.

В 1912 р. роботи художниці були представлені на спільній виставці художників «Союзу молоді» та «Ослячого хвоста». Ольга Розанова залишила ряд теоретичних статей про сучасний живопис. В 1914 р. мисткиня познайомилась з Казимиром Малевичем, Давидом Бурлюком, Володимиром Маяковським. Відтоді її роботи стають невід’ємною частиною виставок «Бубнового валета».

Виставка 0.10. Ольга Розанова, Ксенія Богуславська, Казимир Малевич на тлі доробків

Це був час, коли талановита художниця відійшла від притаманної їй стилістики фовізму (навіяні Матіссом натюрморти) й стала тяжіти до футуризму. Її нові роботи привернули увагу Філіппо Томмазо Марінетті і той запросив художницю взяти участь у римській міжнародній футуристичній виставці. У 1915-1916 роках Ольга Розанова брала участь у виставках «Трамвай В» та «0.10». В роботах цього періоду непересічна художниця поєднувала кубофутуризм із супрематизмом.

В лютому 1917 р. Ольга Розанова увійшла до створеного Казимиром Малевичем об’єднання художників-новаторів «Супремус». Була обрана його секретарем, а також секретарем редакції однойменного журналу. Вважається, що Ольга Розанова створила власний, відмінний від Казимира Малевича, варіант супрематизму.

Впродовж 1915-1916 років спільно з іншими художниками-новаторами того часу, створювала ескізи для вишивок в майстерні Наталії Давидової, в селі Вербівка. За її малюнками селянки Вербівки створили 60 вишиваних робіт. А роком пізніше Розанова почне працювати з кольорописом, який стане кульмінацією її творчості.

Померла Ольга Розанова, коли їй було лише 32 роки. У 1919 році пройшла її персональна, посмертна виставка.

Українська вишивка авангарду

Вишивка авангарду - результат
безпрецедентного експерименту
співпраці видатних митців авангарду
початку 20 століття і майстрів
української народної вишивки

Окрім експозиції робіт майстрів
ви знайдете тут також цілу низку
публікацій на відповідну тему:
історичні есе, інтерв'ю і дослідження,
освітні матеріали, повідомлення
про події...