Проєкт «Онлайн музей «ДНК Української вишивки авангарду»

Авторка Катерина Денисова

Про авторку: Корінна киянка Катерина Денисова аспірантка Інституту мистецтв Курто в Лондоні (Велика Британія). Вона досліджує зв’язок між соціально-політичними факторами та українським мистецтвом початку ХХ ст. з метою більш повного розуміння багатогранної культурної ідентичності країни та збереження її історичної пам’яті. До цього Катерина 9 років пропрацювала у Міжнародному аукціонному домі Christie’s, де, окрім іншого, займалась стратегічним розвитком регіону Центрально-Східної Європи. https://courtauld.ac.uk/people/kateryna-denysova/

Фраза «вишивка авангарду» багатьом може здатись неприроднім словосполученням. Принаймні я не припускала такого зв’язку, розпочинаючи своє трирічне дослідження на тему мистецтва авангарду України в лондонському Інституті Курто. Проте, в ході пошуку витоків в мистецтві країни початку ХХ сторіччя, я все більше відчувала взаємозв’язок між експериментальною практикою її «лівих» художників і традиціями народних промислів.

Чимало англомовних досліджень на тему українського авангарду, приміром Мирослави Мудрак та Мирослава Шкандрія, посилаються на кустарні майстерні в українських селах ВербІвка та Скопці. Метою цих лабораторій авангарду було не лише зберегти традиційні техніки вишивки, але і розвити їх, інтегруючи у сучасні форми – пояси, сукні, дамські сумочки.

Невдовзі я дізналась, що до виробництва вишивок були залучені такі художники, як Олександра Екстер та Казимир Малевич, які створювали новаторські композиції для подальшого втілення у матеріалі селянами-ремісниками в Україні. Разом з тим було зрозуміло, що дуже обмежена кількість досліджуваних джерел містить зображення створених вишивок та ескізів. Лише у монографії Георгія Коваленка, присвяченій Олександрі Екстер, я виявила, що деякі оригінальні ескізи були збережені та досліджені українською мистецтвознавицею Тетяною Кара-Васильєвою. Більше того, у 2006 році, вона ініціювала проєкт «Відроджені шедеври» з метою відтворення втрачених вишивок за ескізами художників авангардистів.

Це диво, що деякі ескізи професійних художників, а також, малюнки народних вмільців з ВетрІвки та Скопців, пережили буремне ХХ сторіччя. Найбільше диво, що після небуття пізнього радянського періоду ескізи народних майстрів повернулись до України і нині зберігаються у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва. І хоча мені пощастило побачити ці надзвичайні роботи у фондах музею, засмучувало, що вони лишаються маловідомими для широкої публіки в Україні та за кордоном.

Саме тому з радістю дізналась про проєкт ДНК української вишивки авангарду, який продовжує роботу Тетяни Кара-Васильєвої з популяризації «авангардної вишивки» шляхом створення онлайн музею. Я вдячна команді волонтерів, яка ініціювала та реалізує цей своєчасний проєкт, і всіляко підтримую їхнє прагнення відновити цікавість до яскравої, але забутої сторінки в історії мистецтв України.

 

Українська вишивка авангарду

Вишивка авангарду - результат
безпрецедентного експерименту
співпраці видатних митців авангарду
початку 20 століття і майстрів
української народної вишивки

Окрім експозиції робіт майстрів
ви знайдете тут також цілу низку
публікацій на відповідну тему:
історичні есе, інтерв'ю і дослідження,
освітні матеріали, повідомлення
про події...