Тетяна Кара-Васильєва. Шлях до вишивки.

Доктор мистецтвознавства, академік національної академії мистецтв України, заслужена діячка мистецтв України.

Курує відділ образотворчого та декоративного мистецтва Інституту мистецтвознавства, фольклористики і етнології Національної академії наук України. Лауреатка національної премії України ім. Тараса Шевченка (2012). Опублікувала більше 400 статей з питань теорії та практики народного мистецтва. Під її авторством вийшло 24 наукові, науково-популярні книги та посібники. Авторка ідеї та куратор Міжнародного наукового проєкту «Відроджені шедеври» (2007-2018 рр.) з відтворення вишивок за ескізами художників авангарду та народних майстрів – учасників унікального мистецького експерименту що здійснювався у вишивальних майстернях українських сіл Вербівка та Скопці. Науковий керівник проєкту зі створення онлайн музею ДНК «Української вишивки авангарду».

Тетяна Кара-Васильєва

Коли вона вперше потрапила до музею українського декоративного мистецтва – була вражена побаченим. Зростала Тетяна Валеріївна в київській родині, де не було «бабусиної скрині», «маминих рушників» і, звісно, ніхто не ткав і не вишивав сорочки. Проте, краса і багатство побаченого зумовили її подальший шлях.

Тетяна Кара-Васильєва – наукова очільниця проєкту UA.HERITAGE «ДНК української вишивки авангарду», академік Національної академії наук України, доктор мистецтвознавства, яка все життя займається вивченням явищ мистецтва і культури. Свого часу вона об»їздила всю Україну, мала змогу побачити розмаїття вишивок етнографічних спільнот. Упевнилась що українська жінка, відчуваючи навколишню красу серцем, здатна втілювати побачене в узори, і перетворювати звичайне полотно на витвір мистецтва.

Жінки завжди прагнули створити не лише корисні й зручні у вжитку речі, але й прикрасити їх. Це дозволяло наповнити побут глибоким сенсом і зробити привабливим одяг. Часом в такі вишивані узори народні майстрині закладали свої найзаповітніші мрії і сподівання.

За словами пані Тетяни, переглядаючи у музейних колекціях та під час експедицій численні вишивки, вона пересвідчилась – це ніщо інше, як мистецтво оригінального бачення світу, відтвореного численними техніками вишивки. Так народились книги Кара-Васильєвої «Творці дивосвіту» (1984), «Полтавська народна вишивка» (1993), «Українська вишивка»( 1993). «Українська сорочка» (1994), «Український рушник» (1997).

Досліджуючи музейні колекції дослідниця відкрила величезний пласт невивченого церковного шитва. Впродовж десяти років, в архівах, Кара Васильєва вивчала документи про жіночі монастирі, які за часів Гетьманщини стали не лише осередками церковного гаптування, а й визначними центрами просвіти і культури. З небуття на світ Божий дослідниця повернула постаті гаптувальниць, які вражали своїм трагізмом та відданістю постригу.

В тиші монастирських келій черниці створювали речі церковного призначення небаченої краси. На теренах України це були високоосвічені жінки, які досконало володіли мистецтвом шитва золотом і сріблом, іконописом, що стало унікальним явищем світової культури!

Так з”явились монографії «Літургійне шитво України ХVІІ-ХVІІІ ст. Іконографія, типологія, стилістика» (1994), а також, розкішне ілюстроване видання «Шедеври церковного шитва України ХП-ХХ століття» (2000), що стали гімном вишуканій красі ґаптованих творів сакрального мистецтва.

Свої виняткові знання, талант та багаторічні дослідження народної та церковної вишивки, творчості художників народних промислів і творів сучасного мистецтва, пані Тетяна заклала в успіх своєї найбільш відомої монографії «Історія української вишивки» (2008 р.). Цю працю вона присвятила основним етапам розвитку української вишивки, від часів її зародження до сьогодення. Видання доводить, що цей вид мистецтва еволюціонував в єдності з усім українським образотворчим спадком – художніх стилів бароко, класицизму, модерну. В 2012 році ця книга була удостоєна Національної премії Україні ім. Тараса Шевченка.

А ще завдяки Тетяні Кара-Васильєвій ми дізнались про вишивку авангарду. Метою ініційованого нею міжнародного, наукового проєкту «Відроджені шедеври”, який науковиця реалізувала разом з Георгієм Коваленком (киянином, академіком, доктором мистецтвознавства) та художницею вишивки Валентиною Костюковою,, стало відтворення втрачених вишивок за ескізами художників-авангардистів: Олександри Екстер, Казимира Малевича, Любові Попової, а також, народних майстрів Ганни Собачко, Євмена Пшеченка, Василя Довгошиї, Параски Власенко, які на початку ХХ ст. створювались для вишивальних осередків у с. Вербівка (Черкаська обл., Україна) та с. Скопці (нині с. Веселинівка, Київська обл.,Україна).

Результатом проекту стали численні виставки в художніх музеях України і за кордоном, а також два альбоми-каталоги «Відроджені шедеври» (2009) та «Живопис голкою» (2018), що розкривають унікальний експеримент співпраці митців авангарду і українських народних майстрів.

У вересні 2021 року, від час презентації нашого проєкту у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва (Київ), була представлена перша офлайн-виставка відроджених панно та унікальні ескізи народних майстрів і художників авангарду, за якими вишивкистворювались 100 років тому. Тоді ж аудиторії представили нову монографію Тетяни Кара-Васильєвої «СТИЛЬ МОДЕРН В УКРАЇНІ». В ній розглядаються особливості формування стилю модерн в різних регіонах України, який перетворився в національний стиль. Захід став унікальною можливістю вперше, і у такій кількості, побачити автентичні роботи народних геніїв, які створювались в майстернях українських сіл Вербівка і Скопці. Оригінали зберігаються у НМУНДМ.

Презентація монографії Тетяни Кара-Васильєвої «СТИЛЬ МОДЕРН В УКРАЇНІ» в Національному музеї українського декоративного мистецтва 1 жовтня 2021 року.

Українська вишивка авангарду

Вишивка авангарду - результат
безпрецедентного експерименту
співпраці видатних митців авангарду
початку 20 століття і майстрів
української народної вишивки

Окрім експозиції робіт майстрів
ви знайдете тут також цілу низку
публікацій на відповідну тему:
історичні есе, інтерв'ю і дослідження,
освітні матеріали, повідомлення
про події...